ana sayfa > Genel > Sütçü keçi ırkı

Sütçü keçi ırkı

Perşembe, 30 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Sütçü keçi ırkının en önemlileri Saanen (Zanen) adıyla İsviçre’dedir. İsviçre’de çeşitli keçi ırklarının seleksiyonı sonucu yüzyıllar içerisinde saf olarak geliştirilmiştir. . Kültür ırkı bir keçi olup seleksiyon sonucu elde edilmiştir. Sağlam yapılıdır. Dünyanın hemen her yerine götürülmüş ve sütü için kapalı barınaklarda özel organik yemlerle sütü için beslenmektedir. Sannen keçisi kesinlikle bir mera hayvanı değildir ve kesinlikle melezlenmelerde kullanılmamalıdır. Çünkü Çeşitli ırklarla melezlenmesi yapılmış ve maalesef hiç birisinde başarılı olunamamıştır. Süt verimi ve Yavruların yaşama şansı düşmüş melezlemeleri hemen hepsinde olumsuz sonuçlar alınmıştır.

Saanen keçisi , beyaz renkte , nadir olarak kirli beyaz yada krem renginde , ince derili , kılları kısa ve parlak , orta büyüklükte kültür ırkı bir süt keçisidir. Boynuzlar kısa ve düz bazıları ise boynızsuzdur. Entansif (kapalı Barınaklarda )yetiştirmeye çok uygundur Memesi çok iyi gelişmiştir. Vücut genel olarak ince ve uzundur. Boyun ince ve uzundur. Vücut göğüsten (Thorax ) arkaya doğru gidildikçe genişler. Kemik yapısı çok kuvvetlidir. Yıllık sağım süresi ( laktasyon süresi ) oldukça uzundur. Yaklaşık 300 gün sağılabilmektedir. Saf bir Saanen Keçisi Entansif koşullarda iyi bir bakım ve besleme ile günde 2 -2,5 litre süt verebilmektedir. Saanen Keçisinin canlı ağırlığı ortalama 50-55 kg olup Omuz (Cidago ) yüksekliği 75-80 cm dolaylarındadır. Saanen keçisinin yavru verimi çok yüksektir. Bir doğuma düşen oğlak sayısı 1,8 – 1,9 olarak saptanmıştır. Yani ortalama olarak her bir Saanen keçisinden her doğumda 2 (iki ) oğlak alınabilmektedir . İkiz ve Çoğuz doğum oranı çok yüksek tir. ( % 90-95 )

Saanen Keçisi kesinlikle bir mera keçisi değildir bu asla unutulmamalıdır. Kapalı barınaklarda ( Hijyen , Sağlık , Havalandırma , Kaliteli ve düzgün bir besleme ve Veteriner Hekim kontrolünde çok iyi bir süt hayvanıdır.) sütü için beslenmelidir Bakımı ve beslenmesi kolaydır.

Categories: Genel Tags: , , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok